W bydgoskiej restauracji „Tobiasz” spotkali się działacze Nowej Lewicy, członkowie Rady Miejskiej, radni, sympatycy z organizacji współpracujących, członkowie Federacji Młodych Socjaldemokratów, przedstawiciele kół partii.
Jak co roku spotkanie takie jest okazją do spojrzenia na dokonania minionych miesięcy i na zadania, które czekają Lewicę w kraju w 2025.
Wprowadzeniem do rozważań było wystąpienie gościa spotkania Piotra Hemmerlinga współprzewodniczącego Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy i I wicewojewody kujawsko-pomorskiego (reprezentującego we władzach województwa Lewicę). Lewica w rządzie Koalicji 15 Października zaznaczyła się w sposób wyrazisty, „dowożąc” wiele zobowiązań z przedwyborczych deklaracji i zadań zawartych w umowie koalicyjnej. Udział Lewicy odnotowany został w polityce społecznej (renta wdowia, dłuższe urlopy dla rodziców wcześniaków, in vitro, podwyżki w funduszu alimentacyjnym, postęp ws. związków partnerskich); w cyfryzacji (strategia cyfryzacji, e-usługi, fundusz cyberbezpieczeństwa); w mieszkalnictwie (odblokowanie KPO, miliardy na budownictwo społeczne); w obronności (silne relacje z UE, wzmocnienie polskiej armii, ustawa o ochronie ludności cywilnej); w ekologii (system kaucyjny, dyrektywa wodna, walka z bezdomnością zwierząt); w edukacji (podwyżki dla kadry pedagogicznej, budowa i remonty akademików, wyższe świadczenia dla studentów, wsparcie psychiczne uczniów).
O dokonaniach bydgoskiej lewicy mówił współprzewodniczący Rady Miejskiej Nowej Lewicy Mirosław Kozłowicz, podkreślając wynik wyborów samorządowych (6 kandydatów Nowej Lewicy zdobyło mandaty radnych) z kwietnia 2024 r., gdzie przedłużono umowę koalicyjną i samorząd Bydgoszczy ma większość we wspólnym klubie radnych KO–Nowa Lewica. Z Nowej Lewicy jest wiceprzewodniczący Rady Miasta Zdzisław Tylicki oraz dwoje zastępców prezydenta Bydgoszczy – Anna Mackiewicz i Mirosław Kozłowicz. Na grudniowej sesji Rady Miasta przyjęty został budżet na rok 2025 gwarantujący dalszy rozwój miasta, zwłaszcza w dziedzinie inwestycji, które hamowane były ograniczeniami pisowskiego Nowego Ładu.
Obaj liderzy przekazali całemu środowisku Lewicy w Bydgoszczy i regionie serdeczne życzenia spokojnych i zdrowych świąt Bożego Narodzenia, obchodzonych w cieple tradycyjnej choinki i przyjaznych ludzi, a na Nowy Rok 2025 życzyli pokoju, optymizmu i realizacji wszystkich planów osobistych, rodzinnych i zawodowych oraz skuteczności w działaniach partii lewicy dla Polski.
Z zatroskaniem Nowa Lewica patrzy na zadania, które przyniesie rok 2025. 15 grudnia Rada Krajowa partii postanowiła wystawić do wyborów prezydenckich swoją przedstawicielkę Magdalenę Biejat. To wielkie zobowiązanie, albowiem jej start w wyborach trzeba najpierw poświadczyć zebraniem ponad 100 tysięcy podpisów poparcia i będzie to wielka odpowiedzialność członków 18 kół Nowej Lewicy w Bydgoszczy oraz środowisk lewicowych, by jak najwięcej ich zebrać. Bez względu na efekt udziału w wyborach Magdaleny Biejat kampania wyborcza do majowych wyborów będzie doskonałą okazją, by z programem lewicy dotrzeć do szerokich rzesz społeczeństwa. Wiele wyzwań organizacyjnych, także dla Lewicy w Kujawsko-Pomorskiem przyniesie czas sprawowania przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Staraniem Zarządu Miejskiego Nowej Lewicy, a szczególnie sekretarza miejskiego Grzegorza Głowackiego zadbano o ciepłą, przyjazną atmosferę spotkania w „Tobiaszu”. Był wspólny tradycyjny posiłek z rybą i pierogami oraz sympatyczny akcent – występ wokalny Eugeniusza Kalinowskiego, tenora Opery Nowej. Śpiewak pracujący od 20 lat w zespole Opery jest też uznanym popularyzatorem piękna i bogactwa kulturowego regionu. Przygotowany koncert lubianych pieśni i kolęd został bardzo serdecznie przyjęty przez uczestników spotkania.
Zobacz relację wideo ze spotkania TUTAJ
Opr. nim, 21 grudnia 2024 r.