Już za nami kolejna, nieograniczona pandemią Europejska Noc Muzeów. W Bydgoszczy, w Polsce i Europie szeroko otwarły się drzwi placówek muzeów i instytucji kultury. Szczególny program dla swoich nocnych gości przygotowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy i działające tam Muzeum Oświaty.
Zorganizowano wernisaż wystawy pt. „Papież Polak patronem województwa kujawsko-pomorskiego”. Okazją była obchodzona 18 maja 102. rocznica urodzin Karola Wojtyły, bo pandemia uniemożliwiła świętowanie 100-lecia. Ponadto województwo kujawsko-pomorskie jest jedynym regionem, którego patronem od kilku lat jest Papież-Polak. Sejmik województwa przez aklamację przyjął w tej sprawie specjalne stanowisko.
Realizacja wystawy była możliwa dzięki artystom, którzy udostępnili swoje prace: Maria Podgórska-Ritter, Anna Osińska, Małgorzata Miziniak, Zbigniew Tubisz, Waldemar Zyśk, Aleksander Dętkoś, Eleonora Beren-Benedykt oraz Hanna Mierzwa. Wernisaż wystawy wzbogaciła prelekcja Pawła Konkola pt. „Nie byłoby tego Papieża Polaka”. Ponadto zaprezentowano zbiory z prywatnej kolekcji Czesława Frydy, mieszkańca Tucholi, prywatnie emerytowanego nauczyciela Technikum Leśnego w Tucholi. A w ramach tzw. „Wirtualnej nocy w muzeach” Anna
Kraszkiewicz przygotowała dla zwiedzających prezentację pt. „Szlaki papieskie – filmowo-poetycka wędrówka po miejscach odwiedzanych przez Jana Pawła II”.
Gościem specjalnym wernisażu był poseł Jan Szopiński.
Poseł skierował serdeczne podziękowania dla pracowników Biblioteki i Muzeum Oświaty za starania i pracę nad upowszechnianiem wiedzy, polskiej tradycji, historii i europejskich wartości. Podkreślił też rolę nie do przecenienia tych, którzy są bydgoskimi strażnikami spuścizny i wiedzy o Marianie Rejewskim.
Opr. nim, 16 maja 2022 r.