Jeśli chodzi o program dla rolników dla tej jedynej grupy wyborczej to jest kilka dość prostych pomysłów. Jak mówią sami rolnicy: po pierwsze chcemy mieć opłacalność. Pracujemy nad ustawą o tak zwanej cenie minimalnej. Wzorujemy się na Hiszpanach, współpracujemy z naszymi przedstawicielami lewicowymi w Hiszpanii i oni nam przesłali swoje materiały. Każdy kraj ma swoje uwarunkowania, więc tego nie można wprost, niestety, do nas przełożyć, ale założenie jest proste. Wprowadzimy zakaz zakupu produktów rolnych poniżej kosztów produkcji.
Zakaz zakupu produktów rolnych poniżej kosztów produkcji
To jest realne. My dzisiaj jesteśmy precyzyjnie w stanie powiedzieć jakie są koszty dla produkcji poszczególnych artykułów i na przykład, jeśli one faktycznie idą za wysoko, to rząd może do tego dopłacić - to jest to, co robimy dzisiaj w przypadku nawozów. To jest pierwsza podstawowa sprawa. Trzeba wprowadzić taką ustawę - to nie będzie proste i nie będzie łatwe, trzeba to jasno powiedzieć, ale musimy od czegoś zacząć, musimy od czegoś wyjść. No i przede wszystkim kontrola importu.
Druga kwestia to jest płynność finansowa. Każdy prowadzący działalność gospodarczą, chce mieć płynność finansową. Dzisiaj sieci, duże firmy skupowe nadużywają swojej przewagi. To oni dyktują cenę.
Płatność do 30 dni
Przygotowaliśmy ustawę, która ma zapewnić rolnikom stabilizację. Mówi ona m.in. i tym, że powinny być zawierane kontrakty, żeby wyeliminować przypadkowość. Pozwoli to na ustabilizowanie systemu płatności – chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, w której za sprzedane produkty rolnik dostaje płatność do miesiąca, a w przypadku produktów o krótkim terminie przydatności, nie dłużej niż do końca terminu przydatności. Np. jeśli maliny mają, załóżmy około 7 dni przydatności, to dlaczego rolnik ma na czekać na pieniądze miesiąc czy dwa?
Powszechne ubezpieczenia
W najbliższym czasie złożymy też ustawę o tak zwanym towarzystwie ubezpieczeń społecznych. Teoretycznie ubezpieczenie jest powszechne i niemalże przymusowe. Tylko dzisiaj te ubezpieczenia komercyjne są kompletnie nieopłacalne. Towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych będzie powodowało to, że to rolnicy będą sami sterować i te pieniądze, które dzisiaj rząd wpłaca do zagranicznych, bardzo często komercyjnych firm ubezpieczeniowych, pozostaną w gestii polskiego rolnictwa albo też ministerstwa z możliwością wykorzystania do czegoś innego.
Więc po pierwsze opłacalność, a po drugie stabilność. Niczego więcej nie potrzebuje rolnik. Rolnicy robią świetną robotę, a my, politycy powinniśmy stwarzać warunki, żeby oni mogli normalnie funkcjonować, normalnie pracować, a nie im po prostu przeszkadzać.
Arkadiusz Iwaniak, poseł
Farmer.pl, 3 października 2023 r.